Forum 303 samodzielnej grupy wsparcia logistycznego
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Forum 303 samodzielnej grupy wsparcia logistycznego

Join the Army !
 
IndeksLatest imagesRejestracjaZaloguj

 

 QUIZ FOROWY

Go down 
5 posters
Idź do strony : 1, 2, 3, 4  Next
AutorWiadomość
Tomek
Admin
Tomek


Liczba postów : 66
Join date : 25/01/2010

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimeCzw Lut 04, 2010 2:18 am

Teścik wiedzy z militariów . Każdy kto odpowie ( prawidłowo ) na pytanie , zadaje następne .

Pytanie pierwsze( proste , na zachętę);
Jednostka specjalna użyta pierwszy raz w 1977 roku , w Mogadiszu, podczas akcji odbijania Boeinga 707. Wtedy też wogóle ujawniono światu jej istnienie. O jaki oddział chodzi i po jakim wydarzeniu historycznym zapadła decyzja o jego formacji.
Powrót do góry Go down
https://303logistyczna.forumpolish.com
Czezwy

Czezwy


Liczba postów : 50
Join date : 29/01/2010
Age : 39

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimePią Lut 05, 2010 2:43 pm

Vego zadał mi wczoraj to pytanie przy barze....fakt łatwe.
Chodzi o GSG-9 (Grenzschutzgruppe 9) powstałym po "Tragedii Monachijskiej" ('72), a akcja o której piszesz to Operacja "Magiczny ogień" ( 13 października 1977) do dzisiaj będąca klasyką pod względem przeprowadzania operacji odbijania zakładników (odbito wszystkich 86, zabito 3 terrorystów 1 terrorystka ranna).

Pytanie ode mnie. W sumie też łatwe.
Jak nazywała się operacja na którą składały się takie pod-akcje jak "Overlord", "Comet", czy "Market-Garden".

P.
Powrót do góry Go down
Tomek
Admin
Tomek


Liczba postów : 66
Join date : 25/01/2010

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimePią Lut 05, 2010 4:43 pm

Czezwy napisał:
Vego zadał mi wczoraj to pytanie przy barze....fakt łatwe.
Chodzi o GSG-9 (Grenzschutzgruppe 9) powstałym po "Tragedii Monachijskiej" ('72), a akcja o której piszesz to Operacja "Magiczny ogień" ( 13 października 1977) do dzisiaj będąca klasyką pod względem przeprowadzania operacji odbijania zakładników (odbito wszystkich 86, zabito 3 terrorystów 1 terrorystka ranna).

Pytanie ode mnie. W sumie też łatwe.
Jak nazywała się operacja na którą składały się takie pod-akcje jak "Overlord", "Comet", czy "Market-Garden".

P.

Pytanie , chyba nie jest takie łatwe jak się wydaje , nie wiem czy wogóle da się na nie odpowiedzieć . Smile
"Comet" było elementem "Market Garden" , to ta operacja , w której walczyli Polacy. Samo "Market-Garden" to niezależna operacja , w ramach otwieraniu drugiego frontu aliantów( o ile dobrze pamiętam). Jedyne o czym wiem , a co łączy te trzy akcje, to operacja " Sledgehammer"(właśnie otwarcie drugiego forntu), która nigdy nie doszła do skutku. Operacja " Torch " , wykonana zamiast "Sledgehammer'a" , ograniczała się jednak tylko do Afryki , więc też sednio pasuje. Chyba , że coś mi umknęło , albo chodzi o jakiś prosty szczególik, który olałem uznając za zbyt prosty . Smile
Powrót do góry Go down
https://303logistyczna.forumpolish.com
Czezwy

Czezwy


Liczba postów : 50
Join date : 29/01/2010
Age : 39

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimeSob Lut 06, 2010 5:57 pm

Odpowiedź istnieje, a właściwie dwie, bo najpierw ta operacja miała inną nazwę potem inną.
No wysilcie się trochę przecież nikt nie mówi, ze trzeba korzystać tylko z własnej pamięci.
P.
Powrót do góry Go down
Tomek
Admin
Tomek


Liczba postów : 66
Join date : 25/01/2010

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimeNie Lut 07, 2010 7:44 pm

Skoro jest tak jak piszesz, prawdopodobnie chodzi Ci o operację " Gymnast" , nazwę zmieniono później na " Torch".
Powrót do góry Go down
https://303logistyczna.forumpolish.com
Czezwy

Czezwy


Liczba postów : 50
Join date : 29/01/2010
Age : 39

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimeNie Lut 07, 2010 8:35 pm

Nie.. "Torch" to lądowanie aliantów w Afryce północnej. A chodzi o operację "Eclipse", w fazie planowania zwaną "Rankin" wariant C
P.
Powrót do góry Go down
Tomek
Admin
Tomek


Liczba postów : 66
Join date : 25/01/2010

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimePon Lut 08, 2010 10:55 pm

OK. Kwestia pytania Czeźwego zostala wyjaśniona. Jest tak jak w jego poście.

Następne pytanie-

Tym razem chodzi o jedno ze zgrupowań Armii Krajowej , w czasie Powstania Warszawskiego.

W skład tego zgrupowania wchodziły bataliony , takie jak "Pięść", "Czata 49" , " Miotła" czy " Parasol" .
O które zgrupowanie chodzi, skąd wzięła się jego nazwa i co wyróżniało je ze wszystkich innych zgrupowań AK?
Powrót do góry Go down
https://303logistyczna.forumpolish.com
Czezwy

Czezwy


Liczba postów : 50
Join date : 29/01/2010
Age : 39

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimeWto Lut 09, 2010 6:30 am

Udzieliłem odpowiedzi w Loch Ness, ale dla porządku:
-"Radosław"
-od pseudonimu dowódcy: pułkownika Radosława
-byli KEDYWEM, lub podlegali bezpośrednio KEDYW'owi, zależy jak spojrzeć na sprawę.

Pytanie ode mnie, tym razem proste wystarczy poszperać:
Jak brzmi dawna nazwa SEAL's ew. oddziałów z których SEAL' s się wywodzi bezpośrednio.
P.
Powrót do góry Go down
Tomek
Admin
Tomek


Liczba postów : 66
Join date : 25/01/2010

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimeWto Lut 09, 2010 3:02 pm

Czezwy napisał:
Udzieliłem odpowiedzi w Loch Ness, ale dla porządku:
-"Radosław"
-od pseudonimu dowódcy: pułkownika Radosława
-byli KEDYWEM, lub podlegali bezpośrednio KEDYW'owi, zależy jak spojrzeć na sprawę.

Pytanie ode mnie, tym razem proste wystarczy poszperać:
Jak brzmi dawna nazwa SEAL's ew. oddziałów z których SEAL' s się wywodzi bezpośrednio.
P.

Wywodzą się z UDT ( Underwater Demolition Teams) , oddziałów frogmenów -dywersantów , powołanych do życia po ataku na Pearl Harbor. Przed wysłaniem przez Kennedy'ego oddziałów specjalnych do Wietnamu- UDT ,przemianowano na SEAL ( SEA , AIR and LAND).

" Obawiam się , że jedyne co osiągnęliśmy to obudzenie śpiącego giganta- i wypełnienie go straszliwą energią" - kto wypowiedział te słowa , i w jakiej sytuacji?
Powrót do góry Go down
https://303logistyczna.forumpolish.com
Tomek
Admin
Tomek


Liczba postów : 66
Join date : 25/01/2010

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimeWto Lut 09, 2010 6:00 pm

NA MOJE PYTANIE PRAWIDŁOWEJ ODPOWIEDZI UDZIELIŁ KUDEŁ CHODZIŁO O ISOROKU YAMAMOTO PO ATAKY NA PEARL HARBOR. ZADAŁ PYTANIE O AGENT ORANGE< NA KTÓRE ODPOWIADAM PONIŻEJ. NIESTETY , PRZYPADKOWO , ZNIKNĄŁEM POST QUDŁA . PRZEPRASZAM ...


Nie kim , tylko czym ...

"Agent Orange" czyli " środek pomarańczowy" , był jedną z substancji stosowanych do nalotów. Służył do niszczenia upraw , głównie marihuany .

OK, trzeba trochę poziom podwyższyć,chociaż to też dość proste.

Pojazd , klasyfikowany jako samobieżne działo p-panc. Ze względu na nieruchomą konstukcję lufy ( celującej do tyłu) oraz konieczność opuszczenia przez kierowcę pojazdu przed strzałem ( odrzut często urywał przód) , szybko dorobił się adnotacji " nie używać , przy dużej koncentracji sił pancernych wroga" . Użyty przez II korpus Andersa , podczas zdobywania Monte Cassino , jako stacjonarne działko przeciwpiechotne i przeciwbunkrowe ( o dziwo , z sukcesem) . Jak się nazywał ów szczyt myśli techniczej ???
Powrót do góry Go down
https://303logistyczna.forumpolish.com
Czezwy

Czezwy


Liczba postów : 50
Join date : 29/01/2010
Age : 39

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimeSro Lut 10, 2010 3:58 pm

Odpowiedzi udzieliłęm Tomkowi w połowie zadawania pytania na koncercie. Odpowiedź brzmi "Archer"

Moje pytanie jaki DOKŁADNY powód powstania Stgw. 44 w wersji ze zgiętą lufą (do strzelania zza rogu), Tomkowi nie wolno odpowiadać, bo mu powiedziałem ;p
P.
Powrót do góry Go down
Tomek
Admin
Tomek


Liczba postów : 66
Join date : 25/01/2010

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimeSro Lut 10, 2010 4:07 pm

Czezwy napisał:
Odpowiedzi udzieliłęm Tomkowi w połowie zadawania pytania na koncercie. Odpowiedź brzmi "Archer"

Moje pytanie jaki DOKŁADNY powód powstania Stgw. 44 w wersji ze zgiętą lufą (do strzelania zza rogu), Tomkowi nie wolno odpowiadać, bo mu powiedziałem ;p
P.

A było zostawić pytanie ... Smile
Znasz mnie na tyle , że jak bym zadał pytanie sformułowane " Jaki jest pojazd z WWII , z którego mam największą radochę" , to też byś odpowiedział . Very Happy

ARCHER SSIE !!! Very Happy
Powrót do góry Go down
https://303logistyczna.forumpolish.com
J




Liczba postów : 11
Join date : 02/02/2010
Age : 41
Skąd : Myślenice

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimeSro Lut 10, 2010 4:21 pm

Czezwy napisał:
Odpowiedzi udzieliłęm Tomkowi w połowie zadawania pytania na koncercie. Odpowiedź brzmi "Archer"

Moje pytanie jaki DOKŁADNY powód powstania Stgw. 44 w wersji ze zgiętą lufą (do strzelania zza rogu), Tomkowi nie wolno odpowiadać, bo mu powiedziałem ;p
P.

Służył do strzelania z czołgu chyba...

Moje pytanie:
Jaki okręt zasłużył jako jedyny amerykański w historii na British Admirality Pennant?
Powrót do góry Go down
Tomek
Admin
Tomek


Liczba postów : 66
Join date : 25/01/2010

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimeSro Lut 10, 2010 4:35 pm

J napisał:
Czezwy napisał:
Odpowiedzi udzieliłęm Tomkowi w połowie zadawania pytania na koncercie. Odpowiedź brzmi "Archer"

Moje pytanie jaki DOKŁADNY powód powstania Stgw. 44 w wersji ze zgiętą lufą (do strzelania zza rogu), Tomkowi nie wolno odpowiadać, bo mu powiedziałem ;p
P.

Służył do strzelania z czołgu chyba...

Moje pytanie:
Jaki okręt zasłużył jako jedyny amerykański w historii na British Admirality Pennant?

USS ENTERPRISE ( wersja z WWII) , jako że Enterprise służy we flocie US, od prawie zawsze ( tylko się statki zmienają ).

Dobra, koniec z drugą wojną .

"Celer , silens , mortalis"-szybcy, cisi , zabójczy ( brzmi gotycko)- to motto pewnej jednostki specjalnej . W którym roku ta jednostka została powołana do życia ???
Powrót do góry Go down
https://303logistyczna.forumpolish.com
Czezwy

Czezwy


Liczba postów : 50
Join date : 29/01/2010
Age : 39

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimeSro Lut 10, 2010 5:41 pm

Odpowiedź na pytanie Tomka:

Marine Force Reconnaissance-Lipiec 1957. Ale to nie jest takie proste bo historia FR wywodzi się z amfibijnych batalionów zwiadowczych, czyli połowa IIWW.

I teraz powtórzę moje pytanie, bo J nie udzielił, anie odpowiedzi DOKŁADNEJ, a wręcz błędną. Więc jeszcze raz:
Jaki DOKŁADNY powód powstania Stgw. 44 w wersji ze zgiętą lufą, czyli tzw. "do strzelania zza rogu".

P.
Powrót do góry Go down
Tomek
Admin
Tomek


Liczba postów : 66
Join date : 25/01/2010

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimeSro Lut 10, 2010 6:07 pm

Czezwy napisał:
Odpowiedź na pytanie Tomka:

Marine Force Reconnaissance-Lipiec 1957. Ale to nie jest takie proste bo historia FR wywodzi się z amfibijnych batalionów zwiadowczych, czyli połowa IIWW.

I teraz powtórzę moje pytanie, bo J nie udzielił, anie odpowiedzi DOKŁADNEJ, a wręcz błędną. Więc jeszcze raz:
Jaki DOKŁADNY powód powstania Stgw. 44 w wersji ze zgiętą lufą, czyli tzw. "do strzelania zza rogu".

P.

FR powstało w 57 . Koniec. Oczywiście , marines mieli zwiadowców dużo wcześniej , ale FORRECON , nie jest stricte oddziałem marines(podlegają pod SOCOM, nie pod dowództwo floty ) , więc i do tych amfibijnych niezbyt pasuje. Oczywiście , to tylko gwoli wyjaśnienia , bo odpowiedź dobra - rzecz jasna .

A co do następnego pytania - w 1943 konstruktorzy założyli się co by tu jeszcze spieprzyć, wygrał ten , który powiedział " a może by tak w Stugu karabin zagiąć" .

Dobra , zostawiam pytanie dla innych Rolling Eyes
Powrót do góry Go down
https://303logistyczna.forumpolish.com
Czezwy

Czezwy


Liczba postów : 50
Join date : 29/01/2010
Age : 39

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimeSro Lut 10, 2010 7:01 pm

Dobra to może ja...
W jaki pojazd określany jest mianem "War taxi"??
P.
Powrót do góry Go down
Tomek
Admin
Tomek


Liczba postów : 66
Join date : 25/01/2010

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimeSro Lut 10, 2010 7:26 pm

Czezwy napisał:
Dobra to może ja...
W jaki pojazd określany jest mianem "War taxi"??
P.
JEst ich parę . Nie chodzi przypadkiem H-19 Sikorsky ???
Powrót do góry Go down
https://303logistyczna.forumpolish.com
Czezwy

Czezwy


Liczba postów : 50
Join date : 29/01/2010
Age : 39

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimeSro Lut 10, 2010 8:23 pm

Nie... jest jeden.
P.
Powrót do góry Go down
Tomek
Admin
Tomek


Liczba postów : 66
Join date : 25/01/2010

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimeSro Lut 10, 2010 8:26 pm

Czezwy napisał:
Nie... jest jeden.
P.

Bradley w wersjach M2/ M3

Czym była operacja "Neon 1" , i jaka niezwykle istotna postać w historii Polski brała w niej udział ?
Powrót do góry Go down
https://303logistyczna.forumpolish.com
Czezwy

Czezwy


Liczba postów : 50
Join date : 29/01/2010
Age : 39

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimeCzw Lut 11, 2010 6:20 pm

Tomek odpowiedź Twoja jest błędna.

A odpowiedzią na pytanie o "Neon 1"
Jest to operacja zrzutu cichociemnych (grupa XXXI) w sezonie zrzutowym "Riposta". Nie mam pojęcia o kogo pytasz konkretnie, jedyna osoba która mogłaby pasować to Hieronim Dekutowski ps.Zapora.
P.
Powrót do góry Go down
Tomek
Admin
Tomek


Liczba postów : 66
Join date : 25/01/2010

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimeCzw Lut 11, 2010 6:46 pm

Czezwy napisał:
Tomek odpowiedź Twoja jest błędna.

A odpowiedzią na pytanie o "Neon 1"
Jest to operacja zrzutu cichociemnych (grupa XXXI) w sezonie zrzutowym "Riposta". Nie mam pojęcia o kogo pytasz konkretnie, jedyna osoba która mogłaby pasować to Hieronim Dekutowski ps.Zapora.
P.

Odpowiedź ok .


Co do Bradley'a , to hmm . Jeżeli nie on , to jego poprzednik M113 . Generalnie , obydwa te pojazdy ( Bradley'e i M113 ) są klasyfikowane jako " battle taxi " , względnie "war taxi"- w książkach pisanych przez brytyjskich autorów, z któych niektórzy chyba na nich służyli , na przykład tutaj .
http://www.zenithpress.com/Store/ProductDetails_38965.ncm

Określeniem " war taxi" - tym razem kolokwialnie , amerykańscy dziennikarze określali też Huey'a w Wietnamie i Black Hawki we współczesnych operacjach , stąd mój pierwszy strzał .

Doprecyzuj pytanie , jeśli chodzi o coś konkretnego .
Powrót do góry Go down
https://303logistyczna.forumpolish.com
Czezwy

Czezwy


Liczba postów : 50
Join date : 29/01/2010
Age : 39

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimeCzw Lut 11, 2010 7:11 pm

Tak chodziło o M113, dlaczego?? Bo nie interesuje mnie jak nazywali to dziennikarze, czy kolokwialnie się określa. M113 ma codename - wartaxi. Ale spoko będę doprecyzowywał.
Skoro odpowiedź poprawna... to...
Nie mam pomysłu... o już wiem. Która firma produkuje specjalne kolby dla operatorów używających hełmów z przyłbicami balistycznymi/przeźroczystymi.
P.
Powrót do góry Go down
Tomek
Admin
Tomek


Liczba postów : 66
Join date : 25/01/2010

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimePią Lut 12, 2010 2:34 pm

Czezwy napisał:
Tak chodziło o M113, dlaczego?? Bo nie interesuje mnie jak nazywali to dziennikarze, czy kolokwialnie się określa. M113 ma codename - wartaxi. Ale spoko będę doprecyzowywał.
Skoro odpowiedź poprawna... to...
Nie mam pomysłu... o już wiem. Która firma produkuje specjalne kolby dla operatorów używających hełmów z przyłbicami balistycznymi/przeźroczystymi.
P.

Chodzi o firmę Brugger and Thomet .
Cholera , jak tak dalej pójdzie to będziemy pytać o kolor niedźwiedzia służącego w korpusie Andersa. Smile

Ok , poważnie ;
podczas działań na Pacyfiku (1942-45)podstawowe myśliwce pokładowe USAF(Grumman F4-F Wildcat) , ponosiły dotkliwe straty od dużo szybszych i zwrotniejszych Mitsubishi Zero . W jaki sposób zniwelowano tą przewagę , jakiej taktyki używał myśliwiec po ulepszeniach umożliwiających równą walkę i jak się on nazywał ?
Powrót do góry Go down
https://303logistyczna.forumpolish.com
Czezwy

Czezwy


Liczba postów : 50
Join date : 29/01/2010
Age : 39

QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitimePią Lut 12, 2010 3:52 pm

Mam dość tego ping-ponga. Nie odpowiadam, na żadne pytania od Tomka. Swoją szosą Tomek zejdźże wreszcie z II wojny.
P.
Powrót do góry Go down
Sponsored content





QUIZ FOROWY Empty
PisanieTemat: Re: QUIZ FOROWY   QUIZ FOROWY I_icon_minitime

Powrót do góry Go down
 
QUIZ FOROWY
Powrót do góry 
Strona 1 z 4Idź do strony : 1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Forum 303 samodzielnej grupy wsparcia logistycznego :: ŻYCIE URZĘDNICZE-
Skocz do: